Rita Ukkivi on Rakvere naine, kes oma igapäevase eduka finantskarjääri kõrvalt rajas tammikusse kodu joogastuudioga ja jagab seal nüüd inimestele sellealast õpetust.
Paljud inimesed arvavad, et jooga on keeruline nii vaimselt kui ka füüsiliselt, et tuleb võtta imeasendeid ja teha süvameditatsioone, millega „normaalne“ inimene hakkama eladeski ei saa. Ent selle hirmu tõttu Tammiku stuudiosse ei maksa küll minemata jätta, sest perenaine Rita Ukkivi enda sõnul hard-core joogat ei viljele.
„See jooga, mida meie siin teeme, on mõeldud täiesti tavalistele inimestele,“ kinnitas stuudio omanik ja selgitas, et joogaga tuleks tegeleda eelkõige seetõttu, et endaga paremini hakkama saada. „Jooga õpetab märkama. Märkama seda, mis su kehale on hea, kuidas sa hingad, kuidas liikumine ja hingamine koos kõige paremini toimib.“
Rita sõnul õpetab jooga ka keskenduma. „Tänapäeval on inimestel väga keeruline fookust hoida. See on nii aktuaalne teema, sest seda sebimist on ümberringi nii palju – tähelepanu hüppab nagu kirp ühelt asjalt teisele. Tänapäeval on süvenemine ja kannatlikkus ka juba omaette luksus.“
„Kui sa tuled siia, ootab sind ees vaikus, sa suunad tähelepanu endale, hoiad fookust harjutuse peal, mediteerid, oled paigal. Kui sebimist vähemaks võtta, siis hakkad ka märkama, millised asendid su kehale sobivad, kas sa pead kohendama ennast või kuidas olla, et sa endale liiga ei teeks,“ lisas Rita.
Ta selgitas, et joogatreening salvestub lihastesse. „See ei ole nii, et sa tuled, teed tunni ära, paned ukse kinni ja ütled aidaa,“ rääkis Rita. „Kui sa käid tunnis regulaarselt, siis jääb õpitu sulle kehasse, mõtlemisse, hingamisse. Ja mingi hetk märkad, et sa ka tavaelus hingad teadlikumalt, oskad lihast pingutada kui vaja. Või vastupidi, lihast lõdvestada. Sa integreerid need oskused oma igapäeva.“
Joogas räägitakse palju tasakaalust. „Minu jaoks tähendab tasakaal seda, et sa oled endaga harmoonias. Ka siis, kui võtad teadlikult ette ekstreemsusi, näiteks jooksed maratoni, et sa siis võtad teadlikult aega taastuda ja lõdvestuda.“
Rita rääkis, et paljud inimesed pelgavad sõna teadlikkus ja seepärast kasutab ta aegajalt selle asemel sõna tähelepanu.
Rita: „Kui sa oskad hoida tähelepanu, siis on sul võime elada sõbralikult oma kehaga, oma mõttemaailmaga. Kui sa märkad pinget või tabad end mõtlemas sind mitte toetavaid mõtteid, siis see on esimene suur samm muutuse suunas. Sealt edasi saad hakata enda käest küsima, et mis sulle ei sobi, mis pinget tekitab, kas keskkond on soosiv, kas kehahoiak on õige. Kuhu liigub tähelepanu, sinna liigub ka energia. Joogas on venitused selle mõttega, et sa venituse kaudu suunad energiat, venitad pingeid välja.“
Lisaks tõi joogaõpetaja välja, et kui inimesel paraneb kehaline paindlikkus, siis see väljendub ka vaimsel tasandil – mõttemaailm muutub paindlikumaks. Kui keha liigub, siis ka mõte liigub.
Häda toob jooga juurde
Jooga juurde satutakse ikka mingi hädaga, märkis Rita. Nii juhtus ka tema endaga, kui ta enam kui paarkümmend aastat tagasi tundis, et elus on midagi puudu.
Rita rääkis, et tal olid toona töö juures närvilised ajad ja ta ei osanud hästi leida seda head tasakaalu. „Tahtsin teha karjääri, aga samal ajal tahtsin olla ka hea ema ja et kodus oleks kõik korras. Ühel hetkel tundsingi, et kohustusi oli nii palju, et kaon neisse ära.“
2005 aasta oli Rita jaoks suur muutuste aasta. Ta otsustas lahkuda Rakvere lihakombinaadi pearaamatupidaja ametist ja suundus tööle kraanasid müüvasse rahvusvahelisse kontserni Konecranes.
„Ma sattusin seal väga huvitava finantsprojekti peale, mis pani mu silma särama. Ma vaimustusin, panustasin tööle 200 protsenti, aga selle suure reisimisega ja kohvrite otsas elamisega tõmbasin ma end lõpuks täiesti tühjaks.“
Rital tekkisid süümekad ka koduse elu pärast – kuidas teismelised lapsed kodus hakkama saavad. „Jälle see sama tasakaalu teema. Et kui lähen üle võlli, kuidas tasakaalu tagasi saada, et ma ei trööpaks end ära,“ sedastas ta.
Nii hakkaski Rita lahendusi otsima.
Oma otsingutel sattus ta juhuslikult Marika Blossfeldti (teda peetakse kundalini jooga maaletoojaks Eestis) juurde Polli tallu joogalaagrisse.
„Ma sain kohe aru, et see on see, mis mulle väga hästi sobib,“ rääkis Rita. „Kõik mu lihased valutasid, olin üleni kange, aga ma tundsin, et see aitab mind.“
Seejärel hakkas uue hobi leidnud naine otsima võimalust joogat regulaarselt praktiseerida. Ta on läbi aegade proovinud erinevaid stiile, kuid tema lemmik on tänaseni kundalini jooga.
Kuna Rita töö viib teda sageli reisidele, siis oli raske trenniaegasid klapitada ja ta otsustas, et õpib selle asja ise selgeks. „2014. aastal, kui nägin Kundalini jooga õpetaja kuulutust, siis ma kohe tundsin, et see on minu asi. Mulle tuli kindel teadmine, et ma tahan sellega tegeleda.”
„Koolitus koosnes mitmetest neljapäevastest moodulitest ja sellele lisandus pikk laager Prantsusmaal. Ma üldse ei mõelnud, et kuidas ma oma tiheda töögraafiku kõrvalt saan sellel osaleda, see mind üldse ei huvitanud. Ma mõtlesin, et panen koolituse asjad kõigepealt paika, ja siis vaatame edasi – küll kõik loksub paika ja kui ei loksu, siis see ei sobi minu ellu,“ lisas ta.
Rita tundis, et õpetamine sobib talle ja kui miski on hingelähedane, siis tuleb sellega tegeleda. „Õpetamine eeldab ka ise pidevalt õppimist. Mida õpid, seda jagad kohe jälle edasi. Miks ma seda jagan? Aga selle pärast, et olen enda naha peal tunda saanud, kuidas see aitab.“
Aasta aega Tammiku stuudiot
Rita on elupõline Rakvere naine, kes oma perega varem elas teisel pool tammikut.
Kui ta käis joogatunde andmas erinevates stuudiotes, siis hakkas tal kuklas arenema idee enda stuudiost, mis oleks otse tema kodu kõrval. Tema olemasolev kodu aga sellist lahendust ei võimaldanud ja esimese hooga ka abikaasa ideest vaimustuda ei osanud.
Kuid Rita ei loobunud unistamast. „Kuna mulle meeldib neid teadmisi jagada ja ma arvan, et mul on mida pakkuda, siis see idee minu sees aina kasvas. Ma visualiseerisin selle enda jaoks. Ma kujutasin ette, et mul on paraja suurusega stuudio, millest mul endal jõud üle käib. Et ma jaksaks seda kütta, et ma ise saaks selle koristamisega hakkama, et see poleks mulle koormaks,“ rääkis ta.
Rita mõtles, et kui tal oleks oma stuudio, siis ta hoiaks sõitmise pealt aega kokku ja saaks palju rohkematele inimestele oma teadmisi jagada. Lisaks soovis Rita saada paindlikkust ka vastuvõetavate inimeste osas. „Kõik inimesed ei soovi teha joogat grupis, ja nüüd, kus mul on oma stuudio, saan ma võimaldada individuaaltunde. Näiteks tuleb minu juurde inimene, ta räägib, mis mure tal on, mina saan talle näidata harjutused ette.“
„Lisaks mõtlesin sellele, et ühel hetkel saabki kodu kõrval olev stuudio minu peamiseks kohaks. Plaanin tulevikus palgatööd järjest vähendada ja tegeleda oma stuudios täpselt sellega, mis mulle parajasti südamelähedane on. Pealegi on tervise teema mind alati huvitanud.“
Tammiku suudios õpetavad lisaks Ritale veel teisigi tegijaid.
Oma stuudiot peabki Rita pigem tervisestuudioks. “Siin on toimuvad ka loengud ja töötoad erinevatel terviseteemadel ning samuti käib aeg-ajalt väga hea massöör teraapiat tegemas. Stuudio õhkkond on kuidagi eriliselt tervendav, seda on maininud kõik terapeudid, kes siia on sattunud. Ilmselt on siin mängus tammede tervendav vägi,” lisas Rita uhkusega.
Samuti teeb ettevõtlik naine töötubasid ettevõtete tiimidele vaimse tervise teemadel – kuidas hoida tasakaalu töö ja eraelu vahel ning mida saab teha enda jaoks pingete leevendamiseks.
Praegu ei plaani Rita veel oma finantsalasest karjäärist loobuda. „Jaa, mulle meeldib ka mu palgatöö ka, pealegi ei ole praegusel ajal võimalik ennast vaid stuudioga ära elatada. Võib öelda, et regulaarne sissetulek võimaldab mul stuudiot pidada.“
Rita on selline naine, kes on loobunud rääkimast tingivas kõneviisis. „“Teeks“ või „oleks“ mõtteviis ei meeldi mulle. Kui ma tunnetan, et ma tahan midagi kogeda või midagi teha, siis ma teen seda. Ma ei võta enam nii südamesse teiste inimeste arvamust – sedagi on mulle vast jooga andnud.“
Niisiis, ühel päeval leidis idee stuudiost ka Rita abikaasa poolehoiu. „Me otsisime uut kohta pool aastat, kuni leidsime selle krundi,“ sõnas Rita. „Ma silmasin rattaga mööda sõites, et tammikus on üks söötis kasutamata maa. Ma otsisin üles selle omaniku, kes ütles, et ta ei plaani seda müüa.“
„Ei“ ei tähenda Rita jaoks aga sugugi seda, mida paljude jaoks. „Ma nii väga tahtsin seda krunti endale ja proovisin teda tükk aega veenda. Ta isegi pakkus mulle müügimehe tööd oma firmas, sest olin nii visa. Lõpuks ma sain ka oma tahtmise,” meenutas Rita lõbusalt.
Selleks, et uut maja ehitada, tuli Rita perel kõigepealt maha müüa vana. Siis aga tuli seisak – koroona! Õnneks polnud seisak ülemäära pikk ja elu pääses taas liikuma, vana maja leidis uue omaniku ja Rita oma perega ehitas Tammikusse uue kodu koos stuudioga. Tänavu saab maja koos õdusa stuudioga aastaseks.
Lugu ilmus Lääne-Virumaa Uudiste portaalis.